Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Zdrowie - Lista 90 uczelni w Polsce

Zobacz listę

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla Ciebie!

Zdrowie publiczne to złożona kwestia, która nie mieści się w ramach zainteresowań medycyny. Nie dotyczy już bowiem problemów zdrowotnych pojedynczych pacjentów – rozpatruje się je w kontekście problemów społecznych, na poziomie całej populacji. Nie chodzi już tylko o zapobieganie chorobom, ale o przedłużanie życia i polepszanie jego jakości, połączone z promowaniem zdrowego stylu życia i nieodzownie z nim związanej aktywności fizycznej. Ideę studiów na tym kierunku sprowadzić można zatem do przysłowia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Do tak rozumianego zdrowia publicznego przykłada się w krajach rozwiniętych dużą wagę, chcąc zahamować rozwój chorób cywilizacyjnych.

Predyspozycje kandydata

Kandydat na taki kierunek studiów powinien – z oczywistych względów – prowadzić zdrowy tryb życia. Powinien być przy tym osobą odpowiedzialną, zdającą sobie sprawę z konsekwencji własnych czynów. Entuzjazm i zaangażowanie to równie przydatne cechy – nie od dzisiaj wiadomo, że aby skutecznie promować daną postawę, samemu trzeba świecić przykładem. Ważnymi kompetencjami przyszłego eksperta z zakresu zdrowia publicznego okażą się umiejętność nawiązywania kontaktów, umiejętność myślenia strategicznego, kreatywność i zdolność zarządzania.

Organizacja studiów

Studia na kierunku „zdrowie publicznych” podjąć można na wielu uczelniach państwowych (w tym na uczelniach medycznych), a także na uczelniach prywatnych. Dostępne są zarówno jako kierunek studiów I stopnia, jak i jako kierunek studiów II stopnia. Studiować można w trybie stacjonarnym (dziennie) lub niestacjonarnym (zaocznie lub wieczorowo). W zależności od wybranego stopnia studiów, absolwenci uzyskują dyplom licencjata lub magistra.

Wyspecjalizuj się!

Najczęściej po pierwszym roku studiów licencjackich (lub jeszcze podczas rekrutacji) studenci wybierają specjalność; podobnie studenci studiów magisterskich. Specjalność nie tylko dostosowuje program studiów do indywidualnych zainteresowań studenta, ale i ukierunkowuje drogę kariery zawodowej. Oto przykładowe specjalności: - edukacja i promocja zdrowia;- organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia;- epidemiologia, statystyka i informatyka medyczna;- ubezpieczenia zdrowotne i pielęgnacyjne;- medycyna ratunkowa i zarządzanie kryzysowe;- system zarządzania jakością w radiologii;- psychologia zdrowia publicznego;- jakość w opiece zdrowotnej;- European Public Health;- kosmeceutyki i produkty apteczne;- medycyna i turystyka uzdrowiskowa;- zooterapia;- administracja zdrowiem publicznym- profilaktyka społeczna;- doradztwo rehabilitacyjnei inne.

Program studiów

Studia na kierunku „zdrowie publiczne” mają interdyscyplinarny charakter – studentom przekazuje się wiedzę z zakresu medycyny oraz nauk społecznych, nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu, a także z zakresu prawa i ustawodawstwa krajowego oraz Unii Europejskiej (związanego z ochroną zdrowia). Tym samym kandydaci, którzy chcą rozpocząć studia na tym kierunku, mogą mieć pewność, że program będzie interesujący.Program studiów, określony ministerialnymi standardami kształcenia, uwzględnia przedmioty podstawowe i kierunkowe. Osobną kwestią, związaną bezpośrednio z wyborem specjalności, są przedmioty specjalnościowe – informacji o nich szukać można na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Program studiów I stopnia wygląda następująco:- podstawy prawa;- podstawy ekonomii;- podstawy socjologii;- podstawy psychologii;- podstawy demografii;- podstawy ochrony środowiska;- podstawy biostatyki;- propedeutyki medycyny;- nauki o człowieku;- propedeutyka zdrowia publicznego;- podstawy promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;- podstawy epidemiologii;- ekonomia i finanse;- zarządzanie i organizacja;- podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego;- podstawy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;- podstawy polityki społecznej i zdrowotnej;- problemy zdrowia w skali międzynarodowej;- ratownictwo medyczne;- podstawy żywienia człowieka;- podstawy zdrowia środowiskowego;- kwalifikowana pierwsza pomoc.Program studiów II stopnia uwzględnia z kolei zajęcia z przedmiotów:- prawo;- ekonomia;- psychologia;- pedagogika;- socjologia;- biostatyka;- metodologia badań;- ochrona środowiska;- elementy zdrowia publicznego;- promocja zdrowia i edukacja zdrowotna;- epidemiologia;- ekonomika i finansowanie w ochronie zdrowia;- organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia;- nadzór sanitarno-epidemiologiczny;- ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;- polityka społeczna i zdrowotna;- międzynarodowa problematyka zdrowotna;- żywienie człowieka;- zdrowie środowiskowe;- formy opieki zdrowotnej;- marketing usług zdrowotnych;- zasoby i systemy informatyczne w ochronie zdrowia.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku „zdrowie publiczne” podejmują pracę przede wszystkim na stanowiskach administracyjnych lub menedżerskich. Pracy szukać mogą nie tylko w zakładach opieki zdrowotnej czy instytucjach zajmujących się promocją i ochroną zdrowia – specjaliści z zakresu zdrowia publicznego potrzebni są także w administracji rządowej i samorządowej, w szeroko rozumianej oświacie i instytucjach akademickich. Poza tym: w instytucjach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, organizacjach pozarządowych i w mediach (programy edukacyjne i profilaktyczne), w branży ubezpieczeniowej (ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, zarządzanie ryzykiem), w branży farmaceutycznej i tym podobne.

Rekrutacja

Każda z uczelni określa swoje własne kryteria naboru kandydatów. Osoby zainteresowane podjęciem studiów na kierunku „zdrowie publiczne” powinny zatem monitorować komunikaty odnoszące się do rekrutacji i na bieżąco śledzić strony internetowe wybranych uczelni. Przy tworzeniu list rankingowych osób zakwalifikowanych na studia I stopnia brane są pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z dwóch lub trzech przedmiotów (niektóre uczelnie uwzględniają tylko jeden przedmiot). Rekrutacja na studia II stopnia bazować może na egzaminach wstępnych.Red. B. Stachnik

Lista uczelni na kierunku Zdrowie

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
Akademia Śląska (wcześniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach)
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Pomorska Szkoła Wyższa (PSW)
Powiślańska Szkoła Wyższa (PSW)
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia w Lublinie
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia w Poznaniu
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia w Rzeszowie
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia w Szczecinie
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE)
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie
Uniwersytet SWPS w Katowicach
Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu (WSAiB) im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia (WSIiZ) w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego (WSKZ)
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego (WSPS) w Dąbrowie Górniczej
Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii (WSZiP) w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia (WSZ) w Gdańsku
Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna (EUST) im. Sługi Bożego Roberta Schumana w Radomiu
Uniwersytet Zielonogórski (UZ)
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i AdministracjI (EWSPA)
Lubelska Akademia WSEI
Uniwersytet SWPS w Sopocie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Jagielloński (UJ)
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW)
Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach
Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (AHE) w Łodzi
Uczelnia Nauk Społecznych (UNS)
Uniwersytet SWPS
Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW)
Uniwersytet Rzeszowski (UR)
Gdańska Szkoła Wyższa (GSW)
Akademia Bialska im. Jana Pawła II
Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM)
Akademia Łomżyńska
Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
Akademia Nauk Stosowanych Mazovia
Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
Akademia Nauk Stosowanych WSGE (WSGE) w Józefowie
Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) im. Bronisława Czecha w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) w Katowicach
Collegium Masoviense (CM) Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu
Collegium Medicum (CM), Uniwersytet Jagielloński (UJ)
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa
Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed)
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (WSNS) w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach
Uniwersytet Bielsko-Bialski
Uniwersytet Gdański (UG)
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny (UM) im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny (UMW) im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Szczeciński (USZ)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Bartoszyce)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Gdańsk)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Giżycko)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Gliwice)
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa (Skoczów)
Wyższa Szkoła Humanistyczna (WSH) im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie
Wyższa Szkoła Lingwistyczna (WSL)
Społeczna Akademia Nauk (SAN) Warszawa
Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice
Uniwersytet Dolnośląski (DSW)
Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW)
Tarnowska Szkoła Wyższa Akademia Nauk Stosowanych
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechnika Białostocka
Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy
Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawski Uniwersytet Medyczny
Akademia Humanistyczno Ekonomiczna (AHE) w Łodzi, Filia w Wodzisławiu Śląskim

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Zdrowie

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie

Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie

od 2340 zł od 2100 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW)

Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW)

od 2350 zł Dowiedz się więcej
Uniwersytet Jagielloński (UJ)

Uniwersytet Jagielloński (UJ)

od 2700 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)

Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM)

od 2280 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Zdrowia (WSZ) w Gdańsku

Wyższa Szkoła Zdrowia (WSZ) w Gdańsku

od 2200 zł /Semestr Dowiedz się więcej
Akademia Humanistyczno Ekonomiczna (AHE) w Łodzi, Filia w Wodzisławiu Śląskim od 370 zł od 350 zł /Semestr
Akademia Nauk Stosowanych Mazovia 300 zł 300 zł
Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) w Katowicach od 2220 zł /Semestr
Collegium Masoviense (CM) Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu od 2250 zł od 2100 zł /Semestr
Collegium Medicum (CM), Uniwersytet Jagielloński (UJ)
Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW) od 1800 zł /Semestr
Uniwersytet Bielsko-Bialski od 2290 zł /Semestr